4 Valles Veysonnaz Szwajcaria

MAPA REGIONU

412 kilometrów tras narciarskich pomiędzy 3.300 a 1.400 metrami wysokości czynią region 4 Dolin (4 Vallées) we francuskiej części kantonu Wallis największym terenem narciarski w Szwajcarii. Jak już nazwa mówi, szwajcarski teren do uprawiania sportów zimowych obejmuje 4 doliny po południowej stronie rzeki Rodan. Prawie 100 wyciągów łączy doliny i łańcuchy górskie od Nendaz, Veysonnaz, Verbier, Thyon i La Tzoumaz w jedyny i wyjątkowy teren narciarski, który posiada dla każdych sportowych wyzwań odpowiednie zjazdy. Ogólnie sześć miejscowości narciarskich na całkowitym obszarze służy za punkty wyjściowe do zbadania co mają do zaoferowania stoki w Czterech Dolinach (Quatre Vallées) – w tym także Verbier jako jedna z najbardziej znanych miejscowości narciarskich i freeridowych na Świecie. Dzięki 118 pojedynczym zjazdom, ten wielostronny i urozmaicony region zapewnia fanom sportów zimowych – czy to początkujący, rodzina lub ambitny sportowiec – idealne warunki.

Dla narciarzy, którzy szukają czegoś szczególnego, punktem kulminacyjnym, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, jest na obszarze 4 Dolin, lodowiec Mont Fort leżący na wysokości 3.330 metrów. Dodatkowo jest on znany z chyba najpiękniejszej na świecie panoramy alpejskiej z puszystym śniegiem pozostającym aż do kwietnia oraz z najwyżej położonego alpejskiego baru śnieżnego i najbardziej stromych jazda po muldach i ambitnych zjazdach. Dla wszystkich, którzy szukają sportowego wyzwania, również inne zbocza na terenie Czterech Dolin mają do zaoferowania liczne, długie zjazdy i zbocza z głębokim śniegiem.

Średnio 300 słonecznych dni w roku oraz zachwycający widok na dolinę Rhonetal uczyniły z małej stacji narciarskiej Veysonnaz ulubiony cel narciarzy, chcących odkrywać stoki kompleksu narciarskiego 4 Vallées. Mała wioska góralska na 1350 metrach wysokości w środku Walijskich Alp oczarowuje ponadto swoim oryginalnym urokiem. Tradycyjne zagrody rolnicze i typowe, regionalne drewniane domki kształtują obraz małej miejscowości narciarskiej, oddalonej zaledwie o 13 kilometrów od Sion, stolicy kantonu Wallis.

Założona w 18. wieku gmina Veysonnaz rozwinęła się jednak dopiero w latach 60-tych do ośrodka sportów zimowych, który do dziś zachował historyczny urok w połączeniu z nowoczesnym komfortem. Stąd narciarze mają możliwość korzystania albo z ośrodka narciarskiego Printze z 220 kilometrami stoków, który łączy stacje narciarskie Thyon/Les Collons, Siviez (bez Mont-Fort), Nendaz i Veysonnaz. Albo z całego wielkiego kompleksu narciarskiego 4 Vallées z ponad 400 kilometrami tras, do którego dodatkowo należą stacje La Tzoumaz i Ver

STOK PUCHARU ŚWIATA I ODCINKI FREERIDE

Oba ośrodki oferują zarówno początkującym jak i zaawansowanym szeroki wybór najróżniejszych zjazdów. Bezpośrednio z Veysonnaz można dostać się zaledwie jedną jazdą gondolą do górnej stacji Thyon 2000 na 2100 metrach, gdzie również na początkujących czekają optymalne stoki do nauki jazdy. W kierunku Les Collons i Les Masses znajdują się ponadto specjalne trasy slow zone, na których obowiązuje nawet limit prędkości.

Ale również profesjonaliści mogą cieszyć się w Veysonnaz z licznych atrakcji. Również ze słynnego zjazdu pucharu świata „Piste de l'Ours“ o 2 kilometrach długości i 900 metrach różnicy wysokości. Fani głębokiego śniegu mogą zjeżdzać natomiast ze szczytu Greppon Blanc na 2700 metrach wysokości słynnym stokiem freeride L'Éteygeon. A na snowboardzistów i freestyle’owców czeka ponad Thyon 2000 tak zwany Centralpark, jeden z najbardziej znanych snowparków w Alpach.facebook-logo